Test kompetencji: co czeka Cię na rozmowie rekrutacyjnej?

Szukasz pracy i szykujesz się na wyzwania, jakie czekają Cię w trakcie rozmowy rekrutacyjnej? To dobry moment, aby poznać aktualne standardy przeprowadzania takich spotkań ze specjalistami od HR. Warto wiedzieć, że oprócz naszego życiorysu, doświadczenia i kwalifikacji, rekruter może sprawdzić także nasze umiejętności miękkie. Służy do tego tzw. test kompetencji z hr24.com.pl/testy-kompetencji/

Test na kompetencje – co to takiego?

Warto odróżnić kwestie kompetencji od kwalifikacji, niestety czasem są one przez nas traktowane zamiennie, a to duży błąd. Nasze kwalifikacje to dotychczas zdobyta wiedza, doświadczenie, osiągnięcia, posiadane uprawnienia itd. To dzięki nim jesteśmy rozpatrywani jako kandydaci do pracy na konkretnym stanowisku, np. managera, analityka czy informatyka. Test na kompetencje pracownika ma natomiast zweryfikować nasze umiejętności miękkie. Rozumiemy przez to zdolności kandydata do przyswajania wiedzy, reagowania na stres, pracy w grupie, analizy i podejścia do problemu, otwartości itd.

Test kompetencji może mieć postać zadań lub pytań zamkniętych, które zupełnie nie są związane z branżą, w jakiej się specjalizujemy. Mogą to być np. nasze reakcje na wymyślone scenki, dialogi, prozaiczne sytuacje. Pytania te, mają pomóc rekrutującym oraz rekrutowanym odpowiedzieć na proste pytanie: do jakiej pracy się nadaje i czy jest to ta praca, o którą akurat się staram. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, co to jest test kompetencji, to najlepiej opisać go jako sprawdzian Twoich osobistych predyspozycji. Po stronie firmy nasze odpowiedzi sprawdzi dedykowany do tego psycholog, lecz jest jeszcze druga strona, czyli… my sami! Testy kompetencji to świetne sprawdziany dla samych kandydatów, pod warunkiem, że wykonują je rzetelnie i zgodnie z prawdą.

Jak wygląda test kompetencji?

Duże, międzynarodowe firmy, prowadzące często procesy rekrutacyjne w skali globalnej, wprowadziły na rynek testy kompetencji online. To wygodna i szybka forma weryfikacji kandydata, która przyjęła się także w mniejszej skali. W Polsce również spotkamy się z takimi narzędziami, jedną z wiodących firm dostarczających tego typu narzędzia jest HR24.pl.

Testy kompetencji, jak już wspomnieliśmy, może mieć postać pytań otwartych lub zamkniętych. Forma jest tutaj dosyć elastyczna, wiele zależy od specyfiki firmy oraz stanowiska. Kandydat zawsze może odmówić uczestnictwa – test kompetencji pracownika nie jest obligatoryjny, a odmowa nie powinna rzutować na wynik rekrutacji. Pytania nie mogą dotyczyć strefy intymnej i osobistej kandydata, dyskryminować go lub zawstydzać.

Testy kompetencji – profesjonalne narzędzia analityczne

Warto znać różnicę, zanim podejdzie się do któregoś z testów kompetencji. Profesjonalne testy mają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset pytań, każda odpowiedź jest dobra i każda z nich w inny sposób buduje profil kandydata. Test kompetencji pracownika przygotowuje i analizuje wyszkolony psycholog, dopiero wyniki i komentarze trafiają do rekruterów. Swoista samowolka w przygotowaniu i prowadzeniu testów przez osoby niewykwalifikowane prowadzi do komplikacji w trakcie procesu rekrutacyjnego i może mieć negatywne skutki. Nieprawidłowa interpretacja testu opracowanego samodzielnie lub pobranego z Internetu może być krzywdząca dla kandydata, który nadaje się do pracy, ale był źle zweryfikowany.